OLYMPUS OM SYSTEM po polsku
-
Wstęp Korpusy Obiektywy Oświetlenie Napęd Makro Technika Wizjer
-
 
Matówki
Informacje w wizjerze
 
Muszla oczna 1
Muszla oczna 2
Varimagni Finder
Uchwyt
 
OM FAQ
Linki
 
Cennik OM System
 
 

Valid XHTML 1.0 Transitional
Valid CSS!
|

Matówki do aparatów serii OM

System OM oferuje fotografowi wybór pośród 17 matówek, które pozwalają na optymalne wykorzystanie wizjera aparatu w połączeniu z podłączonym obiektywem lub innym sprzętem fotograficznym.
Tylko korpusy serii profesjonalnej (jednocyfrowe) mają wymienne w warunkach polowych matówki.
W modelach amatorskich znajdują się jasne matówki typu Lumi-Micron, jednakże różnią się one od matówek serii 2-, wymienne są jedynie w warunkach serwisowych.
Typ Obraz Zastosowanie Nastawianie ostrości Uwagi
1-1
Matowa, mikroraster
(do większości obiektywów)
Matówka 1-1 Standardowa matówka, użyteczna do ogólnej fotografii. Szybkie i dokładne ustawianie ostrości za pomocą mikrorastra, jak i na powierzchni matówki. Ostrość jest nastawiona kiedy mikroraster na środku staje się czysty i nie migocze. Z obiektywami o maksymalnym otworze mniejszym niż 5.6 mikroratser ciemnieje, i ustawianie ostrości dokonywane musi być na powierzchni matówki.
Wskazówka światomierza daje prawidłowe wskazania1.
1-2
Matowa, mikroraster
(do obiektywów standardowych i tele)
Matówka 1-2 Użyteczna do ogólnej fotografii, przy użyciu obiektywów standardowych i tele. Nastawianie ostrości za pomocą centralnego mikrorastra jak i na powierzchni matówki. Z obiektywami o maksymalnym otworze mniejszym niż 8 mikroratser ciemnieje, i ustawianie ostrości dokonywane musi być na powierzchni matówki.
Wskazówka światomierza daje prawidłowe wskazania1.
1-3
Matowa, z klinem dalmierczym
(do większości obiektywów)
Matówka 1-3 Użyteczna do ogólnej fotografii umożliwiająca dokładne ustawianie ostrości, idealna dla fotografów, którzy preferują klin dalmierczy do nastawiania ostrości; zalety widoczne przy fotografowaniu obiektów z pionowymi liniami. Ustawianie ostrości jest dokonywane bardzo prosto, przez dopasowanie lini na klinie. Z obiektywami o maksymalnym otworze mniejszym niż 5.6 klin ciemnieje, i ustawianie ostrości dokonywane musi być na powierzchni matówki.
Wskazówka światomierza daje prawidłowe wskazania1.
1-4
Czysta, matowa
(do większości obiektywów)
Matówka 1-4 Użyteczna do ogólnej fotografii, idealna dla fotografów preferujących czyste pole widzenia bez klinów i mikrorastra, i dla tych, którzy wolą nastawianie ostrości na podstawie obrazu na matówce. Również użyteczna do obiektywów długoogniskowych, jak i makrofotografii w zestawie z obiektywami makro i mieszkiem. Ułatwieniem w nastawianiu ostrości jest matowa powierzchnia. Przedmio fotografowany jest ostry, kiedy jego obraz na matówce jest ostry. Okrąg na matówce odpowiada polu działania światłomierza w OM-1(n) i OM-2(n).
Wskazówka światomierza daje prawidłowe wskazania1.
1-4n
Czysta, matowa
(do większości obiektywów)
Matówka 1-4n Użyteczna do ogólnej fotografii, idealna dla fotografów preferujących czyste pole widzenia bez klinów i mikrorastra, i dla tych, którzy wolą nastawianie ostrości na podstawie obrazu na matówce. Również użyteczna do obiektywów długoogniskowych, jak i makrofotografii w zestawie z obiektywami makro i mieszkiem. Ustawianie ostrości na powierzchni matówki. Mały okrąg na matówce odpowiada polu działania świalomierza punktowego w OM-2S/P, OM-3(Ti) oraz OM-4(Ti).
Wskazówka światomierza daje prawidłowe wskazania1.
1-5
Czysta z mikrorastrem
(do obiektywów szerokokątnych i standardowych)
Matówka 1-5 Ta przezroczysta matówka daje wyjątkowo jasny obraz. Bardzo użyteczna do fotografii reporterskiej z obiektywami szerokokątnymi i standardowymi. Ustawianie ostrości za pomocą centralnego mikrorastra. Brak matowej powierzchni powoduje, że nie można ocenić wzrokowo głębi ostrości.
Wkazówka światłomierza nie daje poprawnych wskazań1.
1-6
Czysta z mikrorastrem
(do obiektywów standardowych i tele)
Matówka 1-6 Ta matówka jest odpowiednia do obiektywów standardowych i tele, daje wyjątkowo jasny obraz. Ustawianie ostrości za pomocą centralnego mikrorastra. Brak matowej powierzchni powoduje, że nie można ocenić wzrokowo głębi ostrości.
Wkazówka światłomierza nie daje poprawnych wskazań1.
1-7
Czysta z mikrorastrem
(do obiektywów super-tele)
Matówka 1-7 Zaprojektowana głownie do wykorzystania z obiektywami super-tele, ta czysta matwka daje ekstremalnie jasny obraz. Mikroraster pozostaje jasny nawet z obiektywami o maksymalnym otworze F11, więc jest idealna do użycia z obiektywami super-tele z małym światłem. Ustawianie ostrości za pomocą centralnego mikrorastra. Brak matowej powierzchni powoduje, że nie można ocenić wzrokowo głębi ostrości.
Wskazówka światłomierza nie daje poprawnych wskazań1.
1-8
Czysta, matowa
(do obiektywów super-tele i teleskopów astronomicznych)
Matówka 1-8 Ta matówka jest idealna do wykorzystania z obiektywami o ogniskowej 300mm lub więcej, lub z teleskopami astronomicznymi. Ekstremalna delikatność ziarna na matówce pozwala na niesamowitą rozdzielczość obrazu. Ustawianie ostrości na powierzchni matówki. Dokładniejsze ustawianie ostrości przy użyciu Varimagni Finder. Przy użyciu z teleskopami astronomicznymi jasny obraz ciał niebieskich jest uzyskiwany przy bezpośrednim i niebezpośrednim powiększeniu.
Wskazówka światłomierza daje prawidłowe wskazania1.
1-9
Czysta
(do fotografii endoskopowej)
Matówka 1-9 Zaprojektowana specjalnie do wykorzystania z endoskopami Olympusa. Przezroczysta, kondensatorowa matówka ma centralnie umieszczoną wypukłą powierzchnię o średnicy 23mm bez soczewki fresnela wokół. Nie wymaga ustawiania ostrości kiedy OM-1 jest przymocowany do endoskopu za pomocą OM Endoscope Adapter. Ta matówka może być wykorzystywana tylko z endoskopem. Automatyczne ustawienie parametrów ekspozycji dokonywane jest przez źródło światła Olympusa podłączone do endoskopu.
1-10
Czysta, matowa, z liniami
(do obiektywów typu shift)
Matówka 1-10 Ta matówka została specjalnie zaprojektowana do użycia z obiektywami Zuiko Shift. Siatka naniesiona na matówkę (typu 1-4) używana jest do ustawiania pionów i poziomów w fotografii architektury. Użyteczna jest róznież do ogólnej fotografii, z użyciem obiektywów super-tele i makrofotografii z obiektywami makro i mieszkiem. Ustawianie ostrości na powierzchni matówki. Wskazówka daje poprawne wskazania1.
1-11
Matowa, z krzyżem
(do zbliżeń i makrofotografii)
Matówka 1-11 Ta matówka ma krzyż otoczony matowym polem z delikatnym ziarnem, i jest bardzo użyteczna w zbliżeniach i makrofotografii z obiektywami makro i mieszkiem, lub pierścieniami pośrednimi. Do ustawiania ostrości w zbliżeniach przy maym powiększeniu należy używać powierzchni matówki, w powiększeniach większych niż 1:1 nastawianie ostrości za pomocą podwjnego krzyża w ten sam sposób jak na matówce 1-12. Wskazówka daje poprawne wskazania1, ale w zależności od przedmiotu fotografowanego konieczne są korekcje ekspozycji.
1-12
Czysta, z krzyżem
(do fotomikrografii i makrofotografii z powiększeniami przekraczającymi rozmiar rzeczywisty)
Matówka 1-12 Ta przezroczysta matówka oferuje fotografowii nastawianie ostrości z niezwykle janym wizjerem. Idealna do makrofotograii z powiększeniami 1:1 lub większymi, oraz do fotomikrografii. Aby ustawić ostrość, najpierw ustaw ostrość przy pomocy soczewek korygujących lub Varimagni Finder2 tak, aby każda z lini w krzyży była widoczna czysto i oddzielnie. Teraz ustaw ostrość na fotografowany przedmiot. Wskazówka daje poprawne wskazania1, ale w zależności od przedmiotu fotografowanego konieczne są korekcje ekspozycji.
1-13
Matowa, z mikrorastrem i klinem dalmierczym
(do większości obiektywów)
Matówka 1-13 Najbardziej przydatna w normalnym fotografowaniu, pozwala na bardzo dokładne nastawienie ostrości. Centralny klin otoczony jest mikrorastrem. Jako, że reszta matówki to matowa powierzchnia, może ona być używana w ten sam sposób jak matówki 1-1 i 1-3. Nastawianie ostrości przy pomocy klina, mikrorastra, lub powierzchni matówki. Z obiektywami o maksymalnym otworze mniejszym niż 5.6 klin ciemnieje, i ustawianie ostrości dokonywane musi być na powierzchni matówki.
Wskazówka światomierza daje prawidłowe wskazania1.
1-14
Matowa, z mikrorastrem i klinem dalmierczym
(do większości obiektywów)
Matówka 1-14 Najbardziej przydatna w normalnym fotografowaniu. Centralny klin, otoczony przez pierścień mikrorastra, przekręcony jest o 45 stopni, co pozwala na łatwe nastawnianie ostrości na przedmiotach z pionowymi i poziomymi liniami. Nastawianie ostrości przy pomocy klina, mikrorastra, lub powierzchni matówki. Z obiektywami o maksymalnym otworze mniejszym niż 5.6 klin ciemnieje, i ustawianie ostrości dokonywane musi być na powierzchni matówki.
Wskazówka światomierza daje prawidłowe wskazania1.
2-4
Czysta, matowa
(do większości obiektywów)
Matówka 2-4 Ta matówka typu Lumi-Micron daje bardzo jasny obraz w wizjerze. Użyteczna do ogólnej fotografii i idealna dla fotografów, którzy preferują czysty obraz bez klinów lub mikrorastra, i tych, którzy wolą nastawiać ostrość na powierzchnię matówki. Przydatna również przy fotografowaniu z teleobiektywami jak i do zbliżeń przy użyciu obiektywów makro i mieszka. Nastawianie ostrości na powierzchni matówki. Ta matówka nie może być wykorzystywana z OM-1(n) lub OM-2(n)3.
2-13
Matowa, z mikrorastrem i klinem dalmierczym
(do większości obiektywów)
Matówka 2-13 Ta matówka typu Lumi-Micron daje bardzo jasny obraz w wizjerze. Najbardzie użyteczna w normalnej fotografii, pozwala na bardzo dokładne nastawienie ostrości. Centralny klin otacza pierścień mikrorastra. Nastawianie ostrości przy pomocy klina, mikrorastra, lub powierzchni matówki. Ta matówka nie może być wykorzystywana z OM-1(n) lub OM-2(n)3. Z obiektywami o maksymalnym otworze mniejszym niż 5.6 klin ciemnieje, i ustawianie ostrości dokonywane musi być na powierzchni matówki.
1 Dotyczy OM-1(n) i OM-2(n). Wskazania światomierza z tą matówką w OM-2S/P, OM-3(Ti), OM-4(Ti) są poprawne. Zdjęcia w trybie Auto "OTF" w OM-2(n) będą poprawnie naświetlone, mimo błędnych wskazań wskazówki światłomierza.
2 Lub za pomocą wbudowanej korekcji w OM-3(Ti) i OM-4(Ti).
3 Matówki mają inny kształt, jednak daje się je przerobić w sposób dostosywujący je do OM-1(n) i OM-2(n), lecz ewentualne użycie ich z OM-1(n) i OM-2(n) w trybie ręcznym wymaga kalibracji światomierza.
-
© 1998 - 2021 Jakub Dombrowski  O stronie