OLYMPUS OM SYSTEM po polsku
-
Wstęp Korpusy Obiektywy Oświetlenie Napęd Makro Technika Wizjer
-
OM - 1
OM - 1n
OM - 2
OM - 2n
OM - 2 S/P
OM - 3
OM - 4
OM - 4Ti
OM - 3Ti
 
OM - 10
OM - 20
OM - 30
OM - 40 Program
OM - 707 AF
OM - 101 PF
OM - 2000
 
Porównaj korpusy
 
OM FAQ
Linki
 
Cennik OM System
 
 

Valid XHTML 1.0 Transitional
Valid CSS!
|


Kiedy podczas Photokiny w 1972 roku Olympus zaprezentował pierwszy korpus z serii OM w branży fotograficznej wybuchła sensacja. Korpus ten był bardzo mały, lekki, jednocześnie pozostając bardzo wygodnym w użyciu i niezawodnym. Był to pierwszy korpus, którego powstanie poprzedzały badania i testy, korpus (jak i cały system) opracowany w całości w jednym czasie, w przeciwieństwie do innych aparatów w tamtym okresie, które często były wynikiem dodawania kolejnych elementów do istniejącego aparatu. Amortyzatory wytłumiające drgania lustra, dokładna mechaniczna migawka, pomiar światła TTL w tak małym i lekkim aparacie nie były wynikiem miniaturyzacji, lecz przemyślanego układu każdego z elementów oraz precyzji wykonania.

Wszystkie korpusy serii były wierne obrazowi aparatu przedstawionemu przez OM-1. Pomimo stosowania w późniejszych modelach elektronicznej migawki, zaawansowanego pomiaru światła błyskowego przez obiektyw, wielu trybów ekspozycji korpusy OM nie zmieniły w dużym stopniu ani rozmiarów, ani wagi. Ich niezawodność została potwierdzona w czasie wielu wypraw w najbardziej niesprzyjających warunkach atmosferycznych - od przejmującego zimna wokół biegunów po gorące wiatry na pustyniach, od nizin, poprzez szczyty gór po pokłady wahadłowców w przestrzeni kosmicznej.

Yoshihisa Maitani, twórca systemu OM (jak i systemów Olympus Pen F, XA, Trip, IS oraz [mju:] ) za podstawową zasadę podczas projektowania aparatu przyjął zasadę funkcjonalności i użyteczności. Ta zasada powstrzymała go przed zbytnim zmniejszeniem rozmiarów korpusu, i po badaniach przeprowadzonych na całym świecie określono optymalną wielkość korpusu, która przetrwała do dnia dzisiejszego we współczesnych modelach.

Lustrzanki Olympus można podzielić na dwie grupy - profesjonalne (modele jedną cyfrą w nazwie) oraz amatorskie, które nie miały części funkcji dostępnych w aparatach serii profesjonalnej takich jak pomiar światła błyskowego przez obiektyw, zbudowane były z mniej wytrzymałych materiałów, nie posiadały dokładnego wytłumienia drgań pochodzących od lustra, lecz z powodu niższej ceny stały się dla wielu użytkowników wspaniałym początkiem przygody z fotografią, zdobyły wielu wiernych użytkowników, którzy z satysfakcją używają ich do dnia dzisiejszego.
-
© 1998 - 2021 Jakub Dombrowski  O stronie