OLYMPUS OM SYSTEM po polsku
-
Wstęp Korpusy Obiektywy Oświetlenie Napęd Makro Technika Wizjer
-
OM - 1
OM - 1n
OM - 2
OM - 2n
OM - 2 S/P
OM - 3
OM - 4
OM - 4Ti
OM - 3Ti
 
OM - 10
OM - 20
OM - 30
OM - 40 Program
OM - 707 AF
OM - 101 PF
OM - 2000
 
Porównaj korpusy
 
OM FAQ
Linki
 
Cennik OM System
 
 

Valid XHTML 1.0 Transitional
Valid CSS!
|

Olympus OM-30 (OM-F)
Olympus OM-30 (OM-F)
OM-30 był pierwszym spojrzeniem Olympusa w stronę automatycznego nastawiania ostrości. Nie jest to prawdziwy aparat z AutoFocusem, ale ma trzy specjalne właściwości: wskaźnik ostrości który działa ze wszystkimi obiektywami - wskazuje prawidłowe nastawienie ostrości, oraz dwie funkcje dedykowane specjalnemu obiektywowi z automatycznym nastawianiem osrtości 35-70mm/F4, który był zaprezentowany jednocześnie z korpusem. Ten obiektyw (na zdjęciu powyżej) może zmienić każdy korpus serii OM w aparat z pół-automatycznym nastawianiem ostrości, które nastepowało po naciśnięciu przycisku na obiektywie. W kombinacji z korpusem OM-30 obiektyw ten usatwiał ostrość po naciśnięciu na spust migawki, a w kombinacji z Winderem lub Motor Drive'm oraz M.In Focus Trigger Cord (zestaw przedstawiony na zdjęciu) możliwe jest robienie zdjęć pojedynczych lub sekwencyjnych z automatycznym nastawianiem ostrości.
    Ten obiektyw ma wbudowany silnik, elektronikę ustawiania ostrości oraz pojemnik na baterie. Jak widać na zdjęciu ta kombinacja wyglądała raczej nieporęcznie. Jakość tej kombinacji również nie była powalająca: nastawienie ostrości przebiegało długo, nie działało przy słabym oświetleniu (kiedy autofocus najbardziej by sie przydał). Dopóki nie ma w aparacie, ani w żadnym z dedykowanych lamp błyskowych światła wspomagającego autofocus nie ma możliwości poprawienia tych wad. Wskaźnik nastawienia ostrości ma te same problemy. Dzisiaj ani korpusu OM-30 z obiektywami z ręcznym nastawianiem ostrości, ani z zoomem z autofocusem nie można porównywać ze współczesnymi systemami autofocus. Jest to raczej pomnik techniki. Ale ten zestaw nie jest wyjątkowy: inni producenci także tworzyli podobne eksperymentalne obiektywy.
Oprócz autofocusa aparat ten jest bardzo podobny do modelu OM-20, brak jest jednak gniazda synchronizacji - zastąpiło je gniazdo M.In-Focus Trigger Cord. Wskaźnik ustawienia ostrości potrzebuje również więcej energi: pięć zamiast dwóch baterii 1.5V SR44.

Migawka płócienna, o poziomym przebiegu, sterowana elektronicznie
Zakres czasów migawki 2 sec - 1/1000, B
Pomiar światła centralnie ważony, uśredniony
Zakres czułości światłomierza EV -0.5~18 (ASA 100, 50mm/F1.2)
Synchronizacja z lampą błyskową 1/60 sec, automatycznie ustawiana z lampami serii T
Stopka lampy błyskowej na stałe zamontowana #4
Sterowanie parametrami ekspozycji preferencja przysłony, nastawienie ręczne
Korekcja naświetlania -2 EV do +2 EV ze skokiem co 1/3 EV
Wizjer wbudowany pryzmat pentagonalny, widoczne 93% obrazu, powiększenie 0,92 @50mm
Informacje w wizjerze
rysunek ]
czasy otwarcia migawki, prześwietlenie, wprowadzenie korekcji ekspozycji, gotowość lampy błyskowej, zielona dioda wskazująca prawidłowość nastawienia ostrości, dwie czerwone strzałki oznaczające brak ostrości
Matówka Lumi-Micron, niewymienna
Czułość filmu ręczne, zakres 25 - 1600 ASA
Transport filmu ręczne, możliwość podłączenia Windera lub Motor Drive'a (max 5 fps)
Bagnet bagnet Olympus OM, obrót 70°
Zasilanie pięć baterii SR44
Inne AF z obiektywem 35-70mm /F4
Szerokość 136
Wysokość 84
Grubość 50
Waga 430
Dostępne kolory srebrny, czarny
Lata produkcji 1982 - 1987
Orientacyjna cena w Polsce
-
© 1998 - 2021 Jakub Dombrowski  O stronie