OLYMPUS OM SYSTEM po polsku
-
Wstęp Korpusy Obiektywy Oświetlenie Napęd Makro Technika Wizjer
-
 
OM FAQ
Linki
 
Cennik OM System
 
 

Valid XHTML 1.0 Transitional
Valid CSS!
|

O stronie: Strona podzielona jest na działy identycznie, jak Olympus podzielił system na grupy - grupę korpusów, obiektywów, oświetlenia, napędu, fototechniki i makrofotografii
Większość informacji na stronie pochodzi z OM-SIFa (zestaw broszur (System Information File) wydanych przez Olympusa. Razem stanowią pełną informacje o wszystkich elementach systemu, w sieci udostępniona przez Hansa van Veluwena)

Trochę historii: Strona powstała w zamierzchłych czasach, w okolicach roku 1997, a światło dzienne ujrzała, o ile pamięć mnie nie myli, w lipcu bądź sierpniu 1998 roku. Była to bardzo niekompletna wersja z wieloma białymi plamami, które przez lata były wypełniane treścią.
Po tułaczce po darmowych serwerach wykupiłem miejsce na komercyjnym serwerze, z ładną (stosunkowo) domeną. Po dwóch latach zmieniły się moje wymagania, których firma nie miała w żaden sposób ochoty spełnić, więc zagłosowałem nogami :), od razu dosyć drastycznie - 31 grudnia 2001 roku, tuż przed północą strona o OMach zniknęła z sieci
Kilka osób zauważyło ten fakt, i po dłuższych namowach Macieja Romańskiego przekazałem "treść" strony w ręce Dariusza Majgiera, który umieścił ją w swoim serwisie reporter.pl. Tam przez prawie trzy lata można było znaleźć po polsku informacje o Olympusach OM i obiektywach Zuiko. Jednak i teraz nie dane było polskim OMom zaznać spokoju :) - podserwis foto.reporter.pl, gdzie OMy znalazły ciepły kącik na kolejne dwa lata, uległ likwidacji prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2004 roku.
Po dłuższej chwili bezkrólewia sam zauważyłem, że foto.reporter.pl/olympus już nie istnieje, no i po prawie pół roku, znowu dzięki Maćkowi Romańskiemu zainteresowałem się znanym wszystkim tematem. Okazało się, że przyroda nie znosi próżni, i w internecie pojawiły się chyba trzy kopie mojej strony sprzed trzech lat, sprzed czasów serwisu reporter.pl. Jednocześnie ruszyły szeroko zakrojone ogólnopolskie poszukiwania mojej osoby przez grupowiczów z grupy OM_pl, pl.rec.foto, jak i przez innych zainteresowanych. Jak już w końcu poszukiwania natrafiły na moją poszukującą osobę :), to pomyślałem o wszystkim, policzyłem dostępne zasoby czasowe (mało, za mało) i informatyczne (wystarczająco, chociaż mogłoby być znacznie lepiej), i 8 września 2004 roku zadecydowałem, że wracam do zabawy w amatorską budowę stron internetowych. Z uzyskanych od Dariusza Majgiera z reporter.pl plików stworzyłem na szybko stronę, która chociaż w części zaspokajałaby dziurę po Olympusach OM w polskiej sieci. W grudniu 2004 roku wszystkie elementy systemu miały swoje miejsce na stronie, i nie było już co dodawać - strona była skończona.
    Od tego czasu na stronie nie zniemiło się praktycznie nic, poza kosmetycznymi zmianami wyglądu i (we wrześniu 2007 roku) ładniejszymi linkami. Można przyjąć, że strona się już nie zmieni - o aparatach OM pamięta garstka pasjonatów, u których aparaty te kurzą się w szafach. Czasy się zmieniły i nie ma już miejsca na niepraktyczne, drogie i delikatne urządzenia jakimi są lustrzanki. A szkoda...

Podziękowania: Aktualna wersja strony nie powstałaby bez kilku osób i firm, którym pragnę podziękować:

Biuro Usług TARCZA m.in. za użyczenie domeny i sprzętu do pracy nad stroną,
FHU Elektra - za miejsce na serwerze,
Maciej Romański (wolf-5) za przypomnienie, że kilka osób pyta o OMy, jak i za wiele, bardzo wiele innych rzeczy,
Rajmund Foremniak, za, chyba trzeba tak to nazwać, wsparcie ogólne :)
Serwisowi reporter.pl, za umieszczenie i przechowanie informacji o OMach u siebie. Gdyby nie oni, to Polska Strona Systemu Olympus OM zniknęłaby na dobre z sieci w 2001 roku

Hans van Veluwen za jego OM-SIF w sieci,

JUBI za pomoc w przygotowaniu danych i przy przeniesieniu ich do bazy danych (jego galeria zdjęć)
Stanisław Moraczewski za wsparcie techniczne i domenę klubową www.omklub.pl (w tej chwili nieaktywna)
Ryszard Kaminski za część o serwisach OM, i sporo innej pomocy
Bernard Piechal za spore uzupełnienia danych o OMach
grupy dyskusyjne: polska - OM_pl i ogólnoświatowa - www.zuikoholic.com, z których "między liniami" wyciągnełem sporo informacji od osób, których w tej chwili nie jestem nawet w stanie sobie przypomnieć, nie mówiąc o wymienianiu :)
O wielu osobach na pewno zapomniałem (co na pewno nie było moim zamiarem), więc jeżeli ktoś uważa się za pokrzywdzonego, to proszę się zgłaszać - bardzo chętnie odnowię kontakty i umieszę na liście dziękczynnej :)


Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przez te lata pomagali mi i innym uzytkownikom Olympusów OM.

Jakub Dombrowski, 10 września 2007 r.

Strona, jak i jej autor nie jest związany z firmą Olympus lub jej lokalnymi przedstawicielstwami.

Wszelkie znaki towarowe i nazwy własne są własnością firmy Olympus lub lokalnych przedstawicieli tej firmy.
-
© 1998 - 2021 Jakub Dombrowski  O stronie